Naprawa pękniętej ramy lustra, a może zrobienie nowej? Z nami obie opcje są w Twoim zasięgu

Lustro jest pięknym elementem dekoracyjnym domu. Niestety nie jest wieczne i po pewnym czasie może się okazać, że dojdzie do pęknięcia ramy. Oczywiście ważne, że nie dojdzie do pęknięcia samego lustra, bowiem można wykonać jeszcze skuteczną naprawę albo też zrobić nową ramę. Notabene dla przesądnych pęknięcie lustra byłoby katastrofą, wszak to 7 lat nieszczęścia. My jednak przesądni nie jesteśmy. Dziś przedstawimy Wam jak naprawić pękniętą ramę lub zrobić ją samodzielnie.

Zanim zajmiemy się ramą odnowimy szkło

Jeśli lustro jest naprawdę stare i nie jest popękane, to z całą pewnością mogą być na nim przebarwienia i zaplamienia. W przypadku tych pierwszych należy taflę najpierw oczyścić przy użyciu wody z octem w proporcji 2:1. Potem lustro wycieramy przy użyciu miękkich ściereczek (z irchy, flaneli lub mikrofibry). Potem oceniamy jej stan. Jeśli odbarwienia są nadal widoczne, to zniszczeniu uległa warstwa srebra odbijająca światło. Wtedy nie pozostaje nic innego jak srebrzenie u dobrego szklarza. Jeśli lustro jest zaplamione farbą emulsyjną, to można ją usunąć przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zamiast pocierać warto najpierw zanurzyć całą taflę w misce z wodą i płynem i pozostawić na 15 minut. Potem można spróbować delikatnie podważyć emulsję drewnianym nożykiem czy patyczkiem, tak aby nie porysować szkła. Ślady po farbie olejnej usuwamy terpentyną. Jeśli powierzchnia tafli jest bardzo zniszczona, to lepiej zdecydować się na nową.

Odnowienie ramy drewnianej lub metalowej

Jeśli rama wykonana jest z drewna możemy po wyjęciu tafli przystąpić do jej renowacji. Najpierw koniecznie trzeba pozbyć się starych powłok farb czy lakieru i wyszlifować bardzo dokładnie drewno. Jeśli mamy pęknięty fragment w postaci wgłębienia, to możemy wypełnić je żywicą i w ten sposób utworzyć sęk, który doda unikalności. Jeśli rama pęknięta jest na całej szerokości to po oszlifowaniu fragmentów można dokleić ten odwarstwiający się. Tutaj świetnie sprawdzi się klej na gorąco do majsterkowania. Po tym jak przeschnie nadmiar można zeszlifować, a następnie powierzchnię drewnianej ramy zabezpieczyć bejcą i pomalować farbą do drewna. W ten sposób zyska się klasyczną ramę. Potem wystarczy już tylko włożyć w nią taflę szkła. W przypadku metalowej ramy pęknięcia są raczej rzadkością, jednak jeśli zdarzy się, że ułamie się jakiś element, to oczywiście trzeba użyć do przyklejenia odpowiedniego spoiwa. Kleje na gorąco sprawdzają się także do metalu. Musisz pamiętać jeszcze o zaopatrzeniu się w pistolet do klejenia na gorąco. Powierzchnię metalu należy wyczyścić dedykowanym środkiem. Można ją również potraktować papierem ściernym, jeśli chce się uzyskać efekt postarzania.

Samodzielne wykonanie ramy krok po kroku

Do wykonania samodzielnie ramy lustra potrzebne będą Ci następujące elementy:

  • lustro
  • drewniane listewki
  • bejca do drewna
  • lakier do drewna
  • klej
  • płyta plexi
  • szlifierka kątowa ( do efektu postarzania)
  • wkrętarka

Należy najpierw odpowiednio wymierzyć listewki i je przyciąć. Jeśli mają się łączyć wokół ramy lustra to trzeba wydrążyć w nich wgłębienia o szerokości listewek. Można zrobić to przy użyciu dłuta, młotka i płaskiego śrubokrętu. Jeśli chcesz stworzyć efekt postarzania możesz wydrążyć bruzdy wzdłuż słojów przy pomocy szlifierki kątowej z tarczą do drewna. W kolejnym kroku czeka cię bejcowanie. Drewniana rama nabierze szlachetnego koloru. Potem wystarczy przykleić lustro do plexi. Trzeba pamiętać, że plexi musi być takiej wielkości, by mieściło się na nim lustro z ramkami. Można użyć uniwersalnego kleju montażowego albo kleju do luster.

Jak ciekawie ozdobić ramę lustra?

Ramę lustra jeśli nie decydujesz się na postarzanie możesz dodatkowo ozdobić. Co się sprawdzi. Możesz np. pokryć część innym lakierem i stworzyć dwukolorowy efekt. Gdy rama Ci się znudzi możesz wielokrotnie ją przemalowywać, pamiętając, by uprzednio wyjąć taflę z ramy, bo inaczej czeka Cię sporo sprzątania, a łatwo możesz też ją uszkodzić. Jeśli masz trochę talentu ro w ramie możesz również drążyć wzory, które na pewno będą się prezentować niepowtarzalnie.

Samodzielne wykonanie lustra lub jego renowacja – wybór należy do Ciebie. Ważne, by lustro po skończonej pracy spełniało Twoje oczekiwania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij