Jak dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur?
Dołączenie do Krajowego Systemu e-Faktur nie ominie żadnego polskiego przedsiębiorcy. Warto już teraz zacząć korzystać z e-fakturowania i wszystkich korzyści, jakie się z tym wiążą. W nowej księgowej codzienności pomoże Ci się odnaleźć Comarch EDI – platforma, która umożliwia łatwe dopasowanie formatu dokumentów księgowych do wymogów KSeF.
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest system KSeF,
- od kiedy korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe,
- z jakiego narzędzia skorzystać, aby łatwiej zacząć e-fakturowanie.
System KSeF – rządowy sposób na zapobieganie wyłudzeniom VAT
Zanim dowiesz się, jak najłatwiej zacząć skorzystać z Krajowego Systemu e-Faktur, warto zastanowić się nad tym, czym on tak właściwie jest. KSeF to platforma teleinformatyczna, za pomocą której przedsiębiorcy mogą odbierać, wysyłać oraz aż przez 10 lat przechowywać firmowe dokumenty w formie faktur ustrukturyzowanych – czyli zgodnych z wymogami systemu i posiadających unikalny numer identyfikujący.
Aplikacja KSeF ma na celu zapobieganie oszustwom podatkowym. Model clearance, na którym opiera się system, jest nowością w Polsce, ale działa już w kilku innych krajach, gdzie zdobywa coraz większe uznanie.
KSeF – od kiedy obowiązkowy?
E-faktury KSeF zagoszczą w każdej polskiej firmie już w 2024 roku. Oznacza to, że za około rok faktury będą obowiązkowo zapisywane w systemie KSeF i przechowywane w formacie KSeF XML. Zastanów się jednak, czy nie warto już teraz zacząć integrację z KSeF i (jeśli jeszcze tego nie robisz) wystawiać faktury ustrukturyzowane – tym bardziej, że proces może być czasochłonny i wymagający podjęcia kilku decyzji. Jeśli jednak wdrożysz KSeF wcześniej, nic Cię nie zaskoczy.
KSeF – integracja z Comarch dla łatwiejszego dołączenia i korzystania z systemu
Wprowadzenie do KSeF faktury dostosowanej do wymogów systemu może początkowo być sporym wyzwaniem. Na szczęście możesz sobie to ułatwić, korzystając z Comarch EDI – platformy działającej w modelu SaaS, która powstała z myślą o maksymalnym uproszczeniu przedsiębiorcom korzystania z KSeF. Narzędzie będzie pomagać Ci w każdym aspekcie korzystania z systemu, ponieważ:
- nada każdej wprowadzanej fakturze odpowiednią specyfikację,
- zadba o weryfikację zgodności faktury z dokumentami powiązanymi, takimi jak zamówienia czy dokumenty logistyczne,
- zapewni proste archiwizowanie dokumentów (wraz ze statusami, UPO i numerami ID),
- ułatwi Ci rozliczanie korygujących faktur ustrukturyzowanych,
- zapewni automatyczne ponawianie transmisji w przypadku zastojów po stronie KSeF.
Wgląd do dokumentów otrzymasz za pośrednictwem aplikacji webowej albo automatycznego dostępu. Jeśli zechcesz, będziesz mógł dodatkowo skorzystać z aplikacji EDI Tracking (usługa pozwalająca na śledzenie bieżącego statusu faktury), walidacji biznesowych, a także strumieniowania faktur przychodzących do wielu systemów wewnętrznych. Do Twojej dyspozycji jest też help-desk Comarch, który służy pomocą w przypadku jakichkolwiek niejasności lub problemów technicznych.
Warto wiedzieć, że centralny hub Comarch pozwala na rozbudowę narzędzia o kolejne wymagane dokumenty. Jest ona prowadzona na bieżąco dla wszystkich użytkowników – czy to nowych, czy obecnych. Nie musisz też martwić się, że gwałtowne wzrosty transmisji spowodują przestoje w obiegu dokumentów – inteligentne rozwiązania EDI są na to przygotowane!
Dzięki Comarch EDI ilość prac administracyjnych w Twojej firmie może zmniejszyć się nawet o 60%. Z taką pomocą wystawianie i odbieranie e-faktur KSeF będzie wygodne, błyskawiczne, a przede wszystkim bardzo proste. Z pewnością szybko docenisz to Ty, Twoi pracownicy oraz kontrahenci.