Jak dobrać okulary dla siebie?
W obecnych czasach, każdy optyk oferuje ogromną ilość oprawek. Zarówno, jeżeli chodzi o zwykłe okulary, np. te do czytania, jak również przeciwsłoneczne. Jak wybrać te najbardziej odpowiednie oprawki dla siebie? Pytanie na które można odpowiedzieć w sposób różnoraki. Wpływ będzie miało na to wiele czynników, które warto omówić pokrótce.
Wada wzroku
Zanim jednak dojdzie do wyboru odpowiednich oprawek (jeżeli chodzi o okulary tradycyjne), konieczne będzie potwierdzenie wady wzroku. Zrobi to m.in. okulista w Kętach, który określi, czy komuś potrzebne są plusy, minusy, czy też mieszana kombinacja. Nigdy nie należy kupować okularów bez tego, ponieważ można sobie samodzielnie, jeszcze bardziej zaszkodzić, a tego chyba nikt by nie chciał.
Kształt twarzy
Salon optyczny w Tychach, czy też w innym mieście, będzie miejscem, gdzie trzeba złożyć wizytę, w celu doboru odpowiednich oprawek. Warto wiedzieć samodzielnie, na co należy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybiera się trafiony produkt. W pierwszej kolejności należy poznać swój kształt twarzy. Wyróżnia się następujące kształty twarzy:
- owalna – ładnie zarysowane kości policzkowe. Nieco wydłużone czoło i podbródek. To tym osobom łatwiej wybrać oprawki, ponieważ mogą bazować na wszystkich modelach.
- okrągła – pełne policzki. Łagodne rysy twarzy. Takie osoby powinny bazować na oprawkach kwadratowych lub prostokątnych.
- trójkątna/w kształcie serca – szerokie czoło. Ostre rysy twarzy. Mały, lekko zaostrzony podbródek. Takie osoby powinny kupić dla siebie oprawki w kształcie okręgu. W grę wchodzą również oprawki owalne.
- prostokątna, ewentualnie podłużna – kształt pośredni pomiędzy kwadratem a owalem. Prosta linia włosów, wysokie czoło. To dla nich dedykowane są oprawki owalne lub okrągłe, jakie mogą delikatnie wychodzić poza obręb twarzy.
- kwadratowa – osoby o mocno zarysowanych kościach policzkowych i linii szczęki. Takie osoby powinny wybrać mocno zaokrąglone oprawki.
O czym jeszcze pamiętać?
Dobry optyk Czechowice powinien również uwzględnić materiał, z jakiego okulary (a dokładnie oprawki) będą wykonane. Tym bardziej, jeżeli ktoś będzie używał ich w ekstremalnych warunkach. Nie każda osoba pracuje w biurze, ale np. fizycznie na budowie. Specjalne okulary powinny mieć również małe dzieci, które są w stanie jeszcze szybciej je zniszczyć. Warto poinformować optyka o tych, w jakich warunkach przebywa się na co dzień. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że okulary będą długo służyć, a wydatek na nie poniesiony, na pewno będzie opłacalny.