Jak cieszyć się pięknym ogródkiem a przy tym nie narzekać na nadmiar pracy w nim? Tylko sprawdzone rozwiązania

Wiele osób marzy o pięknym zielonym ogrodzie, jednak przeraża ich ogrom pracy związany z pielęgnowaniem zieleni. Jednak okazuje się, że można stworzyć estetyczną przestrzeń, która będzie cieszyć oczy, a jednocześnie nie będzie wymagała ogromu pracy. Jak to zrobić? Poznajcie tylko sprawdzone rozwiązania.

Zadbaj o odpowiednią ziemię do ogrodu i odchwaszczanie przed zakładaniem trawnika

Aby później mieć mniej pracy przy pielęgnacji, najpierw trzeba włożyć nieco wysiłku, szczególnie jeśli chodzi o trawnik. Zatem konieczne jest dokładne odchwaszczenie terenu, a następnie nawiezienie ziemi ogrodniczej, która poprawi ph gleby. Zwykle mamy do czynienia z glebą jałową, którą trzeba dodatkowo wzbogacić torfem. Optymalne ph trawnika jest zbliżone do zasadowego to około 6 PH i warto o tym pamiętać. Przed założeniem trawnika polecamy również zastosować siatkę na krety. W ten sposób nie będziesz mieć problemu z niechcianymi kopcami na trawie. Nie musisz również obawiać się, że trawa przez to zmarnieje bowiem woda czy składniki mineralne mimo zastosowania polipropylenowej siatki mogą bez problemu dotrzeć do korzeni. Ważne jest, by nawożenie wykonywać kiedy trawa jest sucha. W przypadku mokrej nawóz przykleja się do źdźbeł, co może spowodować ich porażenie. Podlewamy zatem dopiero po nawożeniu. Trawnik należy podlewać obficie, aby woda trafiła w głąb gleby, przynajmniej na 30 cm. Możesz stosować nawozy długodziałające, które stosuje się raz czy maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który będziesz mógł spędzić na relaksie w ogrodzie.

Posadź łatwe w uprawie iglaki bezpośrednio w glebie albo w donicach

Jeśli nie chcesz zbyt wiele robić w ogrodzie, to zamiast sadzić kwiaty, które trzeba nie tylko nawozić, podlewać, ale ogławiać, czy nieraz spryskiwać w przypadku pojawienia się szkodników, możesz posadzić łatwe w uprawie iglaki. Oczywiście i w ich przypadku zdarzają się choroby, chociażby grzybowe, ale jednak jest to rzadsze. Iglaki można też sadzić w donicach, co dotyczy zwłaszcza karłowatych odmian. Choć iglaki również warto zasilać nawozem, to często jeśli korzenie okryje się korą, to można zapewnić im przynajmniej to, że będą mniej podatne na przesuszenie, a wiele z nich jest odpornych na trudne warunki i radzi sobie bez nawożenia.

Zamiast roślinności obok trawnika stwórz strefy z kamieniami ozdobnymi

Jeśli nie chcesz mieć problemu z chorobami roślin czy nawożeniem, to możesz oprócz trawnika postawić na strefę z ozdobnymi kamieniami. Możesz stworzyć ścieżki albo skarby, rozłożyć na nich agrotkaninę i wysypać kamieniami. Taki minimalistyczny ogród wpisuje się w styl japoński. Ogród symbolizujący góry stworzony jest właśnie z ozdobnych kamieni. Można zdecydować się na ozdobny grys albo otoczaki. Ciekawie będzie również wyglądać połączenie kamieni w różnych kontrastujących barwach.

Wybierz łatwe w użytkowaniu kosiarki do ogrodu albo traktorki ogrodowe

Aby ułatwić sobie pielęgnację ogrodu, warto zainwestować w odpowiednią kosiarkę. Na pewno spalinowa będzie wygodna pod tym względem, że nie trzeba ciągnąć za sobą kabla. Jeśli jednak chcesz postawić na bardziej ekologiczne rozwiązanie odpowiednia będzie akumulatorowa. Największą wygodę gwarantuje samojezdna, bo nie trzeba jej obsługiwać. Po wyznaczeniu pola koszenia, kosiarka zapamiętuje teren i wszelkie przeszkody. Zresztą jeśli na jakąś nagłą napotka ostrza się chowają. Zatem taki model jest bezpieczny nawet dla osób, które mają małe dzieci czy zwierzęta. Do dużego trawnika i zróżnicowanego terenu na pewno sprawdzi traktorek ogrodowy. Wystarczy do niego wsiąść, a jazda i obsługa jest bardzo łatwa.

Sadź rośliny cebulowe w koszyczkach i zaprawiaj je, zapobiegając rozwojowi chorób grzybowych

Gdy chcesz postawić na rośliny cebulowe, które w gruncie rzeczy łatwe w uprawie nie są, to musisz pamiętać o kilku kwestiach. Dokładnie obejrzyj cebulki czy nie ma na nich plam czy pleśni, bo niestety jeśli posadzisz taką cebulkę to choroba bardzo szybko rozniesie się na pozostałe. Warto również te dobre cebulki zaprawić w specjalnym roztworze zwiększającym odporność na choroby grzybowe przed sadzeniem, a dla ochrony przed szkodnikami – sadzić je w koszyczkach.

Twój ogród może być piękny i łatwy w uprawie. Wykorzystaj nasze pomysły, a będziesz cieszyć się czasem relaksu w ogrodzie znacznie częściej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij