Jak zahamować wypadanie włosów i zarostu, gdy spowodowane jest to nadmiarem stresu w pracy?
Nadmierny stres powoduje, że mamy gorsze samopoczucie, podwyższone ciśnienie, ale również wypadają nam włosy. Znikąd nie wzięło się powiedzenie rwać włosy z głowy, bo nadmierne napięcie może powodować, że sami swoim włosom i brodzie szkodzimy czochrając je i kręcąc, osłabiając cebulki włosowe. Jak zatem zahamować wypadanie włosów i zarostu, gdy stresu jest zbyt wiele? Oto nasze rady.
Zadbaj o odpowiednią pielęgnację włosów, nie myj ich zbyt często i myj je prawidłowo
Każdy trycholog powie, że mycie włosów jest bardzo ważne, by oczyszczać je z zanieczyszczeń, ale i toksyn. Niemniej jednak wspomni również, że zbyt częste zabiegi pielęgnacyjne mogą osłabiać włosy. Rekomenduje się, by myć je nie częściej niż co dwa dni, chyba że wyjątkowo się przetłuszczają. Istotne znaczenie ma również prawidłowe postępowanie. Choć wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic trudnego, to wiele osób popełnia przy tym sporo błędów. Po pierwsze myją włosy zbyt gorącą wodą. To od razu powoduje, że otwierają się cebulki włosów, ale również niszczą się z powodu temperatury. Organizm próbuje się wtedy bronić poprzez wydzielanie większej ilości sebum, przez to po umyciu włosów często są one nadal tłuste, bo trudno jest zmyć szampon z głowy ciepłą wodą. Wnika on jeszcze bardziej w strukturę włosa. Nie można też używać zbyt dużo szamponu, bo wtedy z kolei może dojść albo do przetłuszczenia albo przesuszenia włosów. To ostatnie powoduje pojawienie się łupieżu. Włosy należy myć letnią wodą, a spłukiwać chłodną. Ważny jest również stan wody. Kiedy jest zbyt twarda, to znaczy zawiera zbyt wiele żelaza, to włosy stają się sztywne, ale i szybciej się łamią i wypadają. Trzeba zatem sprawdzić czy nie jest konieczne zamontowanie filtra, odżelaziacza wody. Przy wycieraniu włosów też nie należy wykręcać czy nadmiernie pocierać, a jedynie delikatnie osuszać, nie przyciskając nadmiernie. Należy używać ręczników dobrze absorbujących wilgoć, a więc z mikrowłókna albo papierowych. To samo tyczy się mycia brody.
Wybierz się do lekarza i wykonaj niezbędne badania w kierunku łysienia plackowatego wywołanego przez stres
Jeśli poprawiłeś się i prawidłowo myjesz włosy, a mimo to nadal wypadają i nie chcą rosnąć, to warto udać się do lekarza i zrobić podstawowe badania. Ważne mogą być testy czynnościowe tarczycy, a także ocena przeciwciał przeciwtarczycowych. Łysienie plackowate może być wywołane przez stres, gdyż jest to choroba autoimmunologiczna, która może objawić się nawet w wieku dorosłym, choć u 2/3 pacjentów pojawia się jeszcze przed 30 rokiem życia. Tę chorobę nie zawsze można wyleczyć, choć na pewno można zahamować jej rozwój. Stosowane są leki immunosupresyjne np. glikokortykosteroidy. Dobrze sprawdza się także fotochemioterapia. Miejscowo można radzić sobie stosując kamuflarze, np. pudry do brody, które niwelują ubytki.
Zadbaj o swoją dietę, by wzmocnić cebulki włosów
Jeśli włosy na głowie i twarzy wypadają, to zadbaj także o swoją dietę. Wyeliminuj z niej tłuszcze trans i zamień na dobre wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Omega-3 i Omega-6 zawarte są w rybach morskich, które powinieneś włączyć na stałe do swojego jadłospisu. Ważne są także rośliny strączkowe czy orzechy. Składniki w nich zawarte także mogą wzmacniać cebulki włosowe. Istotne znaczenie ma przede wszystkim biotyna, cyn, miedź, a także kompleks witamin A, C i E. Nawodnienie jest niezbędne, by utrzymać prawidłową gospodarkę hormonalną i hydrolipidową.
Postaw na kosmetyki na porost brody i wybierz zabiegi medycyny estetycznej
Jeśli twoje włosy na brodzie nie chcą rosnąć i się przerzedzają wypróbuj preparaty na porost brody. Zestawy możesz zakupić w sklepie Beardman.pl. Mają służyć przede wszystkim poprawie nawilżenia i ukrwienia skóry. Dzięki temu zaktywizowane mogą zostać mieszki włosowe. Kosmetyki na porost brody i suplementy należy stosować nieprzerwanie przynajmniej przez 3-4 miesiące. Po tym czasie można ocenić efekt kuracji. Jednak efekty nie będą spektakularne, jeśli przyczyną słabej i rzadkiej brody są czynniki genetyczne.
Na koniec radzimy: postaw na aktywność fizyczną, dzięki której obniżysz poziom kortyzolu odpowiedzialnego także za wypadanie włosów. Wybierz ulubioną aktywność i zadbaj o zdrowy zarost, a także gęstszą fryzurę.