Profesjonalna pomoc drogowa – podstawowe informacje

Niezależnie od tego, czy kierowca jest młody i dopiero stawia pierwsze kroki w prowadzeniu pojazdu, czy też jest doświadczonym posiadaczem auta, powinien on liczyć się z tym, że podczas prowadzenia pojazdu może wystąpić awaria. Jeśli jest ona nieznaczna, kierowca może zaradzić jej we własnym zakresie. Jeśli jednak rozwiązanie problemu z różnych powodów leży poza możliwościami właściciela auta – zawsze istnieje inne rozwiązanie, czyli profesjonalna pomoc drogowa.

Dlaczego profesjonalna pomoc drogowa jest tak bardzo potrzebna?

Dlaczego profesjonalna pomoc drogowa jest tak bardzo potrzebna? Odpowiedź na to zadawane przez wielu kierowców (nawet tych z wieloletnim doświadczeniem na drodze!) pytanie jest całkiem prosta: dzięki dobrze zorganizowanej i wykwalifikowanej pomocy drogowej (tego typu usługę świadczy obecnie w Polsce wiele firm, w tym między innymi Pomoc Drogowa MMM Service), która obejmuje m.in. następujące czynności: zaopatrzenie w paliwo, wymianę auta czy serwis mechaniczny i elektroniczny, możliwe jest kontynuowanie jazdy pomimo awarii.

Taki charakter usług polegających na świadczeniu specjalistycznej pomocy drogowej nie zmienia jednak faktu, że wśród kierowców wciąż niezwykle popularny jest stereotyp, zgodnie z którym pomoc drogowa opiera się wyłącznie na holowaniu pojazdu. Tymczasem, pomoc drogowa to pojęcie znacznie szersze – można się o tym przekonać, analizując oferty polskich firm wykonujących usługi z zakresu pomocy drogowej.

 Pomoc drogowa to nie tylko holowanie auta, choć wciąż wielu kierowców tak właśnie uważa

Pomoc drogowa to nie tylko holowanie auta, choć wciąż wielu kierowców tak właśnie uważa

Na kompleksowość tego rodzaju usług wpływa między innymi coraz silniejsza konkurencja na rynku (prowadzenie firmy w tym segmencie jest obecnie postrzegane jako dobry sposób na biznes) oraz stale rosnąca liczba kierowców samochodów w Polsce. Ponieważ posiadają oni często samochody dość wiekowe, a tym samym narażone na częste awarie, bądź nie korzystają właściwie z pojazdów, popyt na usługi pomocy drogowej wzrasta.

Awaria samochodu na drodze, czyli wezwanie pomocy drogowej to nie jedyny obowiązek

Przyczyny awaryjnego postoju auta na drodze mogą być bardzo różne. Niezależnie od tego, czy doszło do pęknięcia opony w kole samochodu, czy też skończyło się paliwo, zgodnie z aktualnie w Polsce obowiązującym kodeksem drogowym (mowa tu o następującym akcie prawnym: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym) kierowca jest zobowiązania do wykonania takich działań, jak:

  • włączenie świateł awaryjnych (a w przypadku braku tego typu oświetlenia w samochodzie – świateł pozycyjnych) w celu ostrzeżenia pozostałych uczestników drogi, że na danej drodze doszło do zdarzenia, które może zmniejszyć poziom bezpieczeństwa oraz płynności ruchu,
  • rozstawienie trójkąta odblaskowego. Należy przy tym pamiętać, że szacunkowa odległość, w jakiej trzeba umieścić trójkąt odblaskowy za awaryjnie zatrzymanym samochodem, różni się w zależności od rodzaju drogi, na której doszło do zdarzenia. I tak, w przypadku dróg ekspresowych i autostrad należy umieścić trójkąt odblaskowy w odległości około stu metrów za pojazdem (pomocne w oszacowaniu odległości są w tym przypadku barierki umieszczone przy jezdni), a na obszarze zabudowanym dopuszczalne jest umieszczenie trójkąta w pobliżu samochodu, tj. w odległości około jednego metra.

Działania te nie tylko są konieczne w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drodze (pozostali kierowcy powinni na widok rozstawionego trójkąta odblaskowego oraz włączonego oświetlenia awaryjnego zdjąć nogę z gazu i zwiększyć ostrożność na drodze). To jeszcze nie wszystko, bowiem za niestosowanie się do przepisów grozi – w przypadku kontroli drogowej – mandat w wysokości około 150 metrów bądź odholowanie pojazdu przez służby.

Nie należy jednak obawiać się wspomnianych sankcji, jeśli postępujemy rzetelnie – procedury te nie są bowiem niczym skomplikowanym nawet dla osoby, która nie ma wiedzy na temat naprawy i konserwacji pojazdów. Z drugiej strony, awaryjny postój na drodze (zwłaszcza, jeśli to pierwsze takie wydarzenie w życiu młodego kierowcy) może być stresujący. Niezależnie od tego, do jakiego rodzaju awarii doszło, najważniejsze jest powstrzymanie się od paniki. Tylko spokojne, rozważne zachowanie pomoże nam w szybkim rozwiązaniu problemu.

Kierowcy powinni koniecznie pamiętać, że przed wezwaniem specjalistycznej pomocy drogowej należy włączyć światła awaryjne oraz umieścić trójkąt odblaskowy. Niewywiązanie się z tych obowiązków to ryzyko otrzymania mandatu

Kierowcy powinni koniecznie pamiętać, że przed wezwaniem specjalistycznej pomocy drogowej należy włączyć światła awaryjne oraz umieścić trójkąt odblaskowy. Niewywiązanie się z tych obowiązków to ryzyko otrzymania mandatu

Jak wybrać profesjonalną firmę w zakresie pomocy drogowej?

Podczas wybierania firmy, która zajmuje się świadczeniem pomocy drogowej, należy zwrócić m.in. uwagę na opinie klientów na temat firmy oraz zakres usług. Jedną z firm, która świadczy usługi o wysokiej jakości, jest Pomoc Drogowa MMM Service, która ma w swojej ofercie m.in.:

  • holowanie pojazdów,
  • dowóz paliwa bądź jego wypompowanie ze zbiornika paliwowego samochodu,
  • dostarczenie na miejsce auta zastępczego w sytuacji, gdy usterka jest zbyt poważna, by można było naprawić ją na miejscu,
  • awaryjne odpalanie aut (za pomocą kabli rozruchowych),

oraz wiele innych. Atutem firmy jest m.in. wieloletnia działalność na rynku, dzięki czemu możliwe było poznanie nawet najbardziej nietuzinkowym problemom.

Odpowiednio przeprowadzona pomoc drogowa pozwala kierowcy na szybkie dotarcie do celu pomimo awarii samochodu

Odpowiednio przeprowadzona pomoc drogowa pozwala kierowcy na szybkie dotarcie do celu pomimo awarii samochodu

Profesjonalna pomoc drogowa – podsumowanie

Choć niektórzy kierowcy stoją na stanowisku, że korzystanie z profesjonalnej pomocy drogowej jest przejawem wygodnictwa, to czy jest tak w istocie? Niekoniecznie, należy bowiem pamiętać, że podczas korzystania ze wsparcia ze strony znajomego (nawet, jeśli jest on pełen dobrych chęci i skory do pomocy) nie możemy liczyć na takie usługi, jak np. auto zastępcze czy awaryjne otwieranie drzwi. Tymczasem, takie profesjonalne firmy, jak np. Pomoc Drogowa MMM Service, są nam w stanie to zapewnić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij