Pożyczka przez Internet a rozwód – co warto wiedzieć?
Biorąc ślub, zakładamy, że związek będzie trwały i stabilny. Niestety, życie pisze różne scenariusze i ponad 1/3 par się rozwodzi. Wchodząc w związek małżeński na mocy ustawy, nabiera się prawa do wspólnoty majątkowej. Zatem od momentu złożenia podpisu wszystkie dochody małżonków będą wchodziły do wspólnoty. A co się dzieje z zaciągniętymi pożyczkami? Każdy odpowiada za swój dług, czy zobowiązania finansowe również wchodzą do wspólnoty? Jak wygląda kwestia pożyczki przy rozwodzie? Kto płaci? Przeczytaj poniższy artykuł.
Rozwód a pożyczka – co warto wiedzieć?
Rozwód to bardzo trudny czas w życiu każdego człowieka. W chwili załamania i borykania się ze stratą musimy jednocześnie podejmować decyzje – również te finansowe, które będą miały wpływ na naszą przyszłość. Niezależnie od tego, z jakich przyczyn dochodzi do rozpadu związku, nasze zobowiązania finansowe nadal wymagają spłaty. Dokonujemy podziału majątku oraz ustalamy opiekę nad dziećmi, ale zadłużenie na nasze nazwisko pozostaje tylko i wyłącznie na naszej głowie. W przypadku pożyczki sytuacja kształtuje się nieco inaczej niż w przypadku kredytu. Jeśli braliśmy wspólny kredyt – gdzie w umowie kredytowej widnieją podpisy obu małżonków, to pomimo rozwodu nadal oboje musimy spłacać zadłużenie. Jak jest w przypadku pożyczki? Instytucje pozabankowe raczej nie oferują pożyczek małżeńskich. Dlatego, jeśli skorzystaliśmy z oferty np. pożyczki przez Internet, to na umowie widnieje podpis tylko jednej osoby. W momencie rozwodu nadal tylko pożyczkobiorca zobowiązany jest do spłaty zadłużenia.
Co zrobić, gdy zobowiązań jest więcej?
Jeśli pożyczka przez Internet nie jest jedynym naszym zobowiązaniem finansowym, możemy postarać się o konsolidację zadłużenia. Z chwilą podpisania dokumentów rozwodowych może się okazać, że nasza zdolność kredytowa wyraźnie spadła i możemy mieć problem ze spłatą wszystkich zobowiązań. Rozwiązaniem w tej sytuacji może okazać się konsolidacja pożyczek i kredytów. Dzięki połączeniu zobowiązań w jeden duży kredyt przeważnie miesięczna rata będzie niższa, niż w przypadku kilku drobnych rat. Ponadto możemy postarać się o wydłużenie okresu kredytowania, zabieg ten również znacząco wpłynie na obniżenie miesięcznej raty kredytu. W przypadku, gdy zobowiązań jest więcej, możemy skorzystać z oferty banku lub wyspecjalizowanej w konsolidacjach firmy. Jeśli natomiast nasze długi to drobne chwilówki na mniejsze kwoty, możemy skonsolidować dług samodzielnie. Jak to zrobić? Korzystamy wówczas z pożyczki ratalnej, a otrzymane pieniądze samodzielnie przelewamy na poczet wcześniejszych długów. Dzięki temu zabiegowi możemy w szybki sposób pozbyć się kilku mniejszych zobowiązań.
Czy po rozwodzie można przepisać pożyczkę na inną osobę?
Jeśli nasz były małżonek lub żona wyrażą chęć spłaty zobowiązania i posiada odpowiednią zdolność kredytową, umowę pożyczki można przepisać. W tym celu należy udać się do placówki firmy pożyczkowej z dowodem osobistym obu byłych małżonków. Warto wziąć ze sobą zaświadczenie o zarobkach, co w dużym stopniu przyspieszy badanie zdolności kredytowej.