Pożyczka przez Internet a rozwód – co warto wiedzieć?

Biorąc ślub, zakładamy, że związek będzie trwały i stabilny. Niestety, życie pisze różne scenariusze i ponad 1/3 par się rozwodzi. Wchodząc w związek małżeński na mocy ustawy, nabiera się prawa do wspólnoty majątkowej. Zatem od momentu złożenia podpisu wszystkie dochody małżonków będą wchodziły do wspólnoty. A co się dzieje z zaciągniętymi pożyczkami? Każdy odpowiada za swój dług, czy zobowiązania finansowe również wchodzą do wspólnoty? Jak wygląda kwestia pożyczki przy rozwodzie? Kto płaci? Przeczytaj poniższy artykuł.

Rozwód a pożyczka – co warto wiedzieć?

Rozwód to bardzo trudny czas w życiu każdego człowieka. W chwili załamania i borykania się ze stratą musimy jednocześnie podejmować decyzje – również te finansowe, które będą miały wpływ na naszą przyszłość. Niezależnie od tego, z jakich przyczyn dochodzi do rozpadu związku, nasze zobowiązania finansowe nadal wymagają spłaty. Dokonujemy podziału majątku oraz ustalamy opiekę nad dziećmi, ale zadłużenie na nasze nazwisko pozostaje tylko i wyłącznie na naszej głowie. W przypadku pożyczki sytuacja kształtuje się nieco inaczej niż w przypadku kredytu. Jeśli braliśmy wspólny kredyt – gdzie w umowie kredytowej widnieją podpisy obu małżonków, to pomimo rozwodu nadal oboje musimy spłacać zadłużenie. Jak jest w przypadku pożyczki? Instytucje pozabankowe raczej nie oferują pożyczek małżeńskich. Dlatego, jeśli skorzystaliśmy z oferty np. pożyczki przez Internet, to na umowie widnieje podpis tylko jednej osoby. W momencie rozwodu nadal tylko pożyczkobiorca zobowiązany jest do spłaty zadłużenia.

Co zrobić, gdy zobowiązań jest więcej?

Jeśli pożyczka przez Internet nie jest jedynym naszym zobowiązaniem finansowym, możemy postarać się o konsolidację zadłużenia. Z chwilą podpisania dokumentów rozwodowych może się okazać, że nasza zdolność kredytowa wyraźnie spadła i możemy mieć problem ze spłatą wszystkich zobowiązań. Rozwiązaniem w tej sytuacji może okazać się konsolidacja pożyczek i kredytów. Dzięki połączeniu zobowiązań w jeden duży kredyt przeważnie miesięczna rata będzie niższa, niż w przypadku kilku drobnych rat. Ponadto możemy postarać się o wydłużenie okresu kredytowania, zabieg ten również znacząco wpłynie na obniżenie miesięcznej raty kredytu. W przypadku, gdy zobowiązań jest więcej, możemy skorzystać z oferty banku lub wyspecjalizowanej w konsolidacjach firmy. Jeśli natomiast nasze długi to drobne chwilówki na mniejsze kwoty, możemy skonsolidować dług samodzielnie. Jak to zrobić? Korzystamy wówczas z pożyczki ratalnej, a otrzymane pieniądze samodzielnie przelewamy na poczet wcześniejszych długów. Dzięki temu zabiegowi możemy w szybki sposób pozbyć się kilku mniejszych zobowiązań.

Czy po rozwodzie można przepisać pożyczkę na inną osobę?

Jeśli nasz były małżonek lub żona wyrażą chęć spłaty zobowiązania i posiada odpowiednią zdolność kredytową, umowę pożyczki można przepisać. W tym celu należy udać się do placówki firmy pożyczkowej z dowodem osobistym obu byłych małżonków. Warto wziąć ze sobą zaświadczenie o zarobkach, co w dużym stopniu przyspieszy badanie zdolności kredytowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij