Jak działa rachunek oszczędnościowy?

Czy wiesz, czym jest rachunek oszczędnościowy i co możesz dzięki niemu zyskać? W jaki sposób środki na koncie oszczędnościowym pracują na Twój zysk?

Rachunek oszczędnościowy

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwraca się na skuteczne i wydajne oszczędzanie. Biorąc pod uwagę warunki krajowej i światowej gospodarki, oszczędzanie może nastręczać pewnych trudności, istnieje jednak kilka polecanych sposobów. Za jedną z najlepszych metod oszczędzania uznaje się rachunek oszczędnościowy, określany także jako konto oszczędnościowe. Co to takiego? Przede wszystkim to pewnego rodzaju alternatywa dla zwykłego konta osobistego i lokaty bankowej. Zgodnie z powszechnie przyjętą definicją konto oszczędnościowe to instrument finansowy, którego głównym celem jest oszczędzanie. Środki wpłacone na takie konto podlegają pod oprocentowanie rachunku oszczędnościowego, wobec czego co pewien czas następuje kapitalizacja odsetek. W ten sposób Twoje pieniądze pracują w czasie – im dłużej utrzymujesz określone saldo rachunku, tym po prostu więcej możesz na nim zarobić.

Czym różni się zatem rachunek oszczędnościowy od lokaty bankowej, skoro na obu dochodzi do kapitalizacji odsetek? Otóż wypłacając środki z konta oszczędnościowego, nie stracisz uprzednio naliczonych odsetek – warto o tym pamiętać, rozważając wybór jednego z tych rozwiązań.

Jaka jest zasada działania rachunku oszczędnościowego? Oczywiście pewne różnice mogą występować zależnie od tego, na który bank się zdecydujesz, lecz pewne ogólne wytyczne zdecydowanie można ujednolicić. Ogólna zasada działania rachunku oszczędnościowego jest bardzo prosta – konto zakładasz jako depozyt, na który możesz wpłacać pieniądze. W umowie z bankiem potwierdzasz, jaka będzie wysokość oprocentowania zgromadzonych środków i dokładnie w ten sposób konto będzie pracowało na Twoje zyski. Można zatem uznać, że rachunek oszczędnościowy w pewnym sensie działa tak, jak każdy rachunek bankowy, lecz jednocześnie wykazuje pewne cechy zbliżone do lokaty bankowej. Podstawową różnicą jest jednak to, że przy lokacie bankowej Twoje środki są zamrożone na z góry ustalony czas, w przypadku konta oszczędnościowego do takiej sytuacji jednak nie dochodzi. Możesz dowolnie zwiększać lub zmniejszać saldo swojego rachunku w granicach, które ustaliłeś z bankiem. Zależnie od warunków podpisanej umowy możesz mieć np. możliwość kilkukrotnego dokładania środków w ciągu miesiąca lub dokonywania kilku wypłat. Bardzo ważne jest to, że na rachunku oszczędnościowym pracuje każda zdeponowana złotówka.

Dlaczego warto mieć rachunek oszczędnościowy?

Nie da się ukryć, że posiadanie rachunku oszczędnościowego wiąże się z kilkoma istotnymi benefitami. Przede wszystkim w ten sposób uzyskujesz możliwość wypracowania zysku w postaci odsetek, zależnie od stawki oprocentowania i trybu kapitalizacji. Oprócz tego masz swobodny dostęp do zdeponowanych środków finansowych – co w przypadku lokaty bankowej nie występuje. Dlatego bez trudu możesz zarówno wypłacać środki, jak i wpłacać je na konto. Ponadto konto oszczędnościowe może zwiększać Twoje motywacje do oszczędzania. Wiesz przecież, że Twoje środki będą pomnażane, dlatego warto zadbać o to, aby kapitał, od którego liczona będzie kapitalizacja, był jak największy. To z kolei pomaga w wyrobieniu u siebie nawyków do oszczędzania.

Czy środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym są bezpieczne? Oczywiście, nie musisz się o nie martwić, ponieważ depozyt bankowy jest objęty gwarancją ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dlatego też wszystkie depozyty są gwarantowane do kwoty 100 000 euro w przeliczeniu na złotówki po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  • https://kontostudenta.pl/oszczednosci/co-to-jest-konto-oszczednosciowe.html
  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zalety-konta-oszczednosciowego/
  • https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/konta-oszczednosciowe-czym-sa-i-kiedy-warto-je-zalozyc/qr4mdrp
  • https://przyjaznebanki.pl/jak-dziala-konto-oszczednosciowe/
  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-konto-oszczednosciowe

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij