Czym jest lokata na nowe pieniądze i czy warto ją rozważyć?

Lokata terminowa to obecnie najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób pomnażania oszczędności. Na czym polega ta na nowe środki i dlaczego ją założyć? Sprawdźmy.

W czasach wysokiej inflacji zgromadzone na koncie bankowym pieniądze nie tylko na siebie nie pracują, ale, co gorsza, tracą swoja wartość. W praktyce oznacza to, że za zgromadzone w skarbonce rok temu 10000 zł kupisz dziś zdecydowanie mniej, niż kupiłbyś wówczas. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby uniknąć takiego stanu rzeczy? Załóż lokatę terminową!

Czym jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to rodzaj umowy pomiędzy deponentem, czyli Tobą, a instytucją finansową. Zgodnie z jej zapisami oddajesz w posiadanie banku określoną kwotę, którą ten dowolnie obraca. W zamian za możliwość dysponowania Twoim kapitałem, po zakończeniu umowy wypłaca zysk w postaci odsetek. Dzięki lokacie Twoje pieniądze więc nie tylko nie tracą, ale same na siebie zarabiają – bez Twojego wysiłku i zaawansowanej wiedzy z zakresu finansów. W zależności od parametrów konkretnej lokaty może ona przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Pamiętaj jednak, że jeśli zlikwidujesz lokatę przed zakończeniem umowy, stracisz wszystkie, bądź zdecydowaną większość wypracowanych zysków. Właśnie dlatego przed założeniem lokaty warto dokładnie przemyśleć preferowaną długość trwania umowy. Szczególnym rodzajem lokaty bankowej jest lokata na nowe środki.

Lokata na nowe środki – co to jest?

Lokata na nowe środki to – jak wskazuje jej nazwa – lokata, na której możesz umieścić jedynie nowe środki finansowe. Definicja nowych środków nie jest jednoznacznie określona, a każda instytucja finansowa stosuje własne określenie tego terminu. Z reguły jako nowe środki traktuje się te, które nie znajdują się (i nie znajdowały wcześniej) na kontach czy depozytach w danym banku. Stanowią więc one zupełnie nowy dla banku zastrzyk kapitału.

Dlaczego warto założyć lokatę na nowe środki?

Lokaty na nowe środki wyróżniają się z reguły ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Wyższe odsetki stanowią dla deponenta rodzaj nagrody za powierzenie instytucji finansowej nadwyżki kapitału. Możliwość wygenerowania wysokich zysków to najważniejsza zaleta lokat na nowe środki. Najważniejsza, lecz nie jedyna.

  1. Możliwość wyboru okresu lokacyjnego. Zakładając lokatę na nowe środki, będziesz mógł samodzielnie zdecydować, na jak długo zdeponujesz oszczędności. Jeśli obawiasz się, że będziesz musiał zakończyć lokatę przed terminem upływu umowy, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś założył kilka lokat o odmiennych okresach lokacyjnych. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, które wymuszą wcześniejszą wypłatę pieniędzy, zlikwidujesz tylko jeden depozyt. Pozostałe wciąż będą na Ciebie pracować.
  2. Brak konieczności znajomości rynku finansów i ekonomii. Aby założyć lokatę na nowe środki, potrzebujesz jedynie oszczędności, konta bankowego i komputera (tabletu lub smartfona) z dostępem do internetu. Wszystkie czynności wykonasz łatwo, szybko i bez wychodzenia z domu.
  3. Możliwość automatycznego przedłużenia lokaty. Po zakończeniu umowy możesz otrzymać swój zysk na konto bankowe. Możesz także zdecydować, że lokata automatycznie się przedłuży, generując kolejne zyski. Za kilka czy kilkanaście miesięcy kwota zarobku będzie miłą niespodzianką.
    Pełne bezpieczeństwo kapitału. Zakładając lokatę na nowe środki, zachowasz pewność, że nie stracisz zdeponowanego kapitału. Taki instrument zapewnia bowiem pełną ochronę kapitału do wysokości 100 000 euro (lub równowartości w PLN).

Lokata na nowe środki to znakomite narzędzie dla osób, które chcą pomnażać oszczędności bez ryzyka i wiedzy z zakresu finansów. Prosta konstrukcja, gwarantowane zyski i pełne bezpieczeństwo kapitału to niekwestionowane zalety tego jakże popularnego obecnie instrumentu finansowego.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka

Źródło:

  1. https://www.najlepszekonto.pl/ranking-lokat-porownywarka

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij