Poznaj więcej o fotelikach samochodowych

Fotelik samochodowy ma za zadanie bezpiecznie przewodzić dzieci w samochodzie. Jednakże na rynku znajdziemy kilka rodzajów takich siedzisk. Dodatkowo dowiesz się, jakie modela są stworzone dla małych dzieci lub dla nieco starszych.

Fotelik samochodowy

Ochrania dziecko będące pasażerem samochodu, przed wszelakimi skutkami kolizji z innym pojazdem, bądź w przypadku gwałtownego hamowania. Podczas jazdy na ciało dziecka oddziałują różnorodne siły, dlatego powinniśmy wybrać najodpowiedniejsze zabezpieczenie dla najmłodszego pasażera. Foteliki samochodowe dzielą się ze względu na podstawowy sposób ochrony biernej podczas trasy. Montowanie fotelika samochodowego polega na zamontowaniu go na siedzisku za pomocą pasów bezpieczeństwa albo pomocą systemu Isofix. Po rozwinięciu skrótu otrzymamy International Organisation for Standardisation Fixture. W jego skład wchodzą dwa uchwyty, które umiejscowione są między siedziskiem a oparciem fotela.

Rodzaje fotelików

Na terenie Europy wyróżniamy pięć grup fotelików, zostały określone ze względu na masę dziecka:

  • Grupa 0- wiek 6–9 miesięcy waga do 10 kg,
  • Grupa 0+ -wiek 12-15 miesięcy waga do 13 kg,
  • Grupa 1- wiek 9 miesięcy- 4 lata waga od 9 do 18 kg,
  • Grupa 2- wiek 4-6 lat waga od 15 do 25 kg,
  • Grupa 3- wiek 6-11 lat waga od 22 do 32 kg,

W przypadku siedzisk samochodowych to zostały one, stworzy tylko i wyłącznie dla większych dzieci. Według przepisów, które weszły w życie wraz, z rokiem 2019 określają, iż podstawka, zamiast fotelika może być stosowana, kiedy dziecko osiągnie wagę w postaci 25 kilogramów. Często są przystosowywane dla dzieci do 36 kilogramów. Jeśli pasażer warzy więcej, nie ma obowiązku stosowania ani fotelika, ani siedziska. Działanie podkładki jest następujące, podczas trasy ochrania brzuch większej pociechy, ponadto ograniczniki na pasy powodują znaczące zmniejszenie nacisku.

Fotelik dla niemowlaka

Jednym z najważniejszych czynników podczas wybierania fotelika dla niemowlaka jest jego stan. Mianowicie powinien być nowy. Dlatego, iż foteliki są stworzone z materiałów, których trwałość zazwyczaj wynosi od 3 do 5 lat. Warto podkreślić, iż przed zakupem warto sprawdzić zgodność zabezpieczeń z naszym samochodem. Dodatkowo sprawdzimy, czy pasy podczas zapięcia nie będą się wrzynały w ciało dziecka. Wszelakie foteliki dla niemowlaków muszą spełniać normy europejskie w kategorii bezpieczeństwa ECE R44/04. Na rynku można znaleźć foteliki oferowane przez producentów, które posiadają dodatkowe ułatwienia takie jak folie przeciwdeszczowe czy moskitiery na lato. Poznaj więcej ofotelikach samochidowych – link.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij