telewizja białystok

Jak mądrze spędzać czas przed tv?

Czasami można odnieść wrażenie, że oglądanie tv przez niektórych jest oceniane bardzo negatywnie. Można nawet usłyszeć głosy zdziwienia: „jak możesz oglądać tv?” A przecież to nic złego, bo w tv można zobaczyć wartościowe treści, a nie tylko tanią rozrywkę czy przemoc. Wystarczy tylko mądrze spędzać czas przed tv. Tutaj pojawia się więc uzasadnione pytanie: „ale jak?” Czas najwyższy poznać na nie odpowiedź.

Wartość programów telewizyjnych a dobro dzieci

Telewizja może oferować dobre treści informacyjne, rozrywkowe, ale też naukowe. Zatem nie powinna być jednoznacznie oceniana negatywnie. Oczywiście trzeba zachować umiar i nie można spędzać całego dnia oglądając tv. A w przypadku dzieci ten czas musimy być już maksymalnie ograniczony. Tak naprawdę dzieciaki do trzeciego roku życia nie powinny oglądać tv zupełnie. Jednak nie ma się co oszukiwać, czasami rodzice z braku czasu, albo i sił włączają programy, by choć chwilę odpocząć. Owszem część opiekunów będzie oburzona takim zachowaniem. Ale trzeba tutaj pamiętać, że nie każdy ma taką samą sytuację w domu. Jeżeli rodzice mają pomoc i mogą liczyć na wsparcie rodziny, to zdecydowanie jest im łatwiej. Mając pomoc, mają czas dla siebie. Po wspólnym wyjściu do kina czy na obiad, podczas gdy dzieckiem zajmują się dziadkowie, ich „baterie” są naładowane, a to oznacza, że znowu mogą organizować dziecku tak czas, iż oglądanie tv zupełnie nie wchodzi w grę. Ale jak już wspominaliśmy nie każdy ma taką możliwość, stąd absolutnie nie należy oceniać innych.

Dobre programy nie są złe

Jak więc mądrze spędzać czas przez tv? Oczywiście z umiarem, oglądając dobre i wartościowe treści. Czas rzecz jasna musi być ograniczony i to dotyczy nie tylko dzieci, ale i Was dorosłych. Dodatkowo należy bezwzględnie unikać treści, gdzie przedstawiona jest przemoc, gdyż bardzo negatywnie wpływa ona na zdrowie psychiczne. Może powodować też problemy ze snem. Pomyślcie tylko jak źle wpływa na osoby dorosłe oglądanie horrorów czy programów o treści kryminalnej, zatem co w życiu dzieci się zmienia, jeżeli takowe programy obejrzą? Kontrola rodzicielska jest więc w pełni niezbędna i absolutnie nie należy na oglądanie pewnych treści się zgadzać. Przede wszystkim programy powinny być dostosowane do wieku dziecka. Dla małych dzieci jedynym słusznym wyborem są filmy animowane albo też programy dedykowane najmłodszym. Wtedy macie pewność, że to, co oglądają ich uczy. Ale nie oznacza to także, że nie powinniście oglądać z nimi programów dla dzieci. Wszak w teorii są one dostosowane do wieku, ale czasem dzieci nie umieją rozróżnić fikcji od rzeczywistości. Stąd już podczas oglądania możecie im pewne kwestie wyjaśnić. W końcu dzieci są jak czysta tablica i w dużej mierze to my sprawiamy, jak będzie „zapisana”, a zapisana może być tylko dobrze. Zatem polecamy telewizję Białystok od Koba.pl.

 

Rodzinne spędzanie czasu przez tv – tak czy nie?

Można rodzinnie spędzać czas przez tv, oglądając wartościowe programy. To jest dobry sposób, ale rzecz jasna od czasu do czasu, a nie cały czas. W końcu telewizja powinna uczyć, informować, ale też zapewnią dobrą rozrywkę, jednak nie należy oglądać tv przez kilka godzin. Możecie więc ustalić jeden dzień, choćby sobotę, gdzie wspólnie będziecie oglądać jakieś filmy familijne. Warto wtedy zadbać o dodatkową oprawę, czyli przygotować sok oraz przekąski czy popcorn. Jedno jest pewne ustalenie jednego dnia sprawi, że dzieci będą uczyć się także przestrzegania zasad.

Treści odpowiednie do wieku

Absolutnie nie może dojść do sytuacji, że Wy dorośli spędzacie kilka godzin przez tv, podczas gdy dziecko ma czas ograniczony do 10 minut. Takie postępowanie będzie niezrozumiałe dla dziecka. Jeżeli dzieci mają ograniczony czas, a powinny, to Wy także powinniście takowy mieć. Można ustalić owy czas na 30 minut codziennie. Podczas tego czasu Wy dorośli zobaczycie programy informacyjne, a dzieci jeden odcinek programu animowanego.

Telewizja nie jest zła, pod warunkiem, że oglądacie wartościowe treści. Dodatkowo pamiętajcie o ograniczaniu czasu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij