Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – czy warto?
Kredyt gotówkowy w wielu sytuacjach pozwala wyjść z opresji finansowych. Jest wprost niezastąpiony w przypadku nieprzewidzianych wydatków czy przejściowych kłopotów z domowym budżetem. Często też okazuje się jedynym sposobem na realizację długo odkładanych planów i marzeń. Pozyskane za jego pośrednictwem środki można przeznaczyć na dowolny cel, a pożyczoną sumę spłacić w wygodnych, comiesięcznych ratach. Ze względu na swoje liczne zalety kredyty gotówkowe od wielu już lat cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Rozważając decyzję o zaciągnięciu kredytu, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż spłata zadłużenia będzie dotyczyć nie tylko pożyczonej sumy, ale też wszystkich kosztów kredytu. A te w zależności do wybranej oferty mogą się różnić zarówno swoim zakresem, jak i wysokością. Jednym z czynników podnoszących ostateczny koszt kredytu jest jego ubezpieczenie. Z tego właśnie powodu wielu kredytobiorców nie decyduje się na skorzystanie z niego. Czy to dobry pomysł? Sprawdźmy.
Bezpieczny kredyt gotówkowy
Wpływ na ostateczną wysokość kosztów kredytu ma wiele czynników. Jednym z nich jest kwota ubezpieczenia naliczana od wysokości pożyczanej sumy. W przypadku ofert przygotowanych przez niektóre instytucje finansowe wykupienie ubezpieczenia kredytu jest obowiązkowe. Oznacza to, że jest ono po prostu doliczane do finalnej sumy, jaką musi oddać kredytobiorca instytucji udzielającej mu kredytu. Zrezygnowanie z ubezpieczenia nie jest możliwe. Nie dotyczy to jednak wszystkich kredytów. W przeważającej większości wykupienie ubezpieczenia kredytu jest dobrowolne i zależne tylko i wyłącznie od kredytobiorcy.
Gdy analizujemy wybraną ofertę kredytu, zazwyczaj rodzi się pytanie dotyczące tego, czy warto powiększać kwotę zadłużenia o dodatkową sumę ubezpieczenia. Dla wielu klientów banków jest to niepotrzebny wydatek, z którego rezygnują, zdając się na zrządzenie losu podczas spłaty zobowiązania. Są jednak i tacy klienci, dla których wykupienie ubezpieczenia kredytu jest oczywistym gwarantem ich bezpieczeństwa. Która grupa ma rację?
Ubezpieczenie kredytu, nawet jeśli jest dobrowolne, pełni bardzo istotną funkcję. Otóż zabezpiecza kredytobiorcę na wypadek trudności ze spłatą zobowiązania. Owo zabezpieczenie dotyczy zarówno tych sytuacji, w których ze względu na wydarzenia losowe związane z utratą pracy lub pogorszeniem stanu zdrowia kredytobiorca nie jest w stanie w sposób terminowy poradzić sobie ze spłatą zadłużenia, jak i tych, gdzie w wyniku śmierci osoby zaciągającej kredyt z jego spłatą muszą poradzić sobie najbliżsi.
Ubezpieczenie kredytu – poznaj szczegóły
Ubezpieczenie kredytu wykupione przez kredytobiorcę tak naprawdę zabezpiecza zarówno jego interesy, jak i interesy kredytodawcy. Ten pierwszy zyskuje pewność, że otrzyma pomoc w spłacie zadłużenia, jeśli w wyniku sytuacji losowych nie będzie mógł sobie poradzić ze spłatą samodzielnie. Drugi zaś otrzymuje gwarancję spłaty zaciągniętego przez klienta zobowiązania bez względu na okoliczności. To właśnie z tego powodu instytucje finansowe bardzo często przygotowują specjalne bonusy dla tych klientów, którzy decydują się skorzystać z ubezpieczenia kredytu.
Ubezpieczyć kredyt gotówkowy można na dwa sposoby – korzystając z ubezpieczenia przygotowanego przez kredytodawcę w chwili podpisywania umowy kredytowej lub po jej podpisaniu, decydując się na skorzystanie z oferty dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Na pytania o to, czy warto ubezpieczać kredyt, każdy powinien sobie odpowiedzieć sam. Z całą pewnością jest to dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na bezpieczeństwie finansowym swoim i swoich bliskich. Bo choć wykupienie ubezpieczenia wiąże się z dodatkowymi kosztami, w ostatecznym rozrachunku może okazać się nadzwyczaj opłacalne (1).
- Szymański K., „Ubezpieczenie kredytu hipotecznego i gotówkowego – co daje ubezpieczenie kredytu, ile kosztuje i czy jest obowiązkowe?”, (https://www.totalmoney.pl/artykuly/5453,kredyty,kredyt-z-ubezpieczeniem—czy-to-sie-oplaca,1,1), data dostępu: 16.12.21.