Jak wybrać biurko dla dziecka?
Największą trudnością przy wyborze biurka dla dziecka jest dopasowanie go do jego wyjątkowych potrzeb. Dzieci korzystają z biurek w innych celach i na swój sposób. Dodatkowo ich potrzeby szybko się zmieniają. Łatwo jest spojrzeć na ten zakup tylko z perspektywy dorosłego, dlatego podpowiadamy jak wybrać najlepsze biurko dla dziecka.
Wymiary
Selekcję ofert na rynku warto zacząć od wyznaczenia pożądanego wymiaru, a ten jest podyktowany wzrostem dziecka i przestrzenią w pokoju. Aranżując pokój, najlepiej jest wyznaczyć miejsce na biurko pod oknem, bądź prostopadle do okna, aby było naturalnie oświetlone. Jeżeli dziecko wchodzi w wiek szkolny, prawdopodobnie ma około 115 – 125 cm wzrostu, wtedy optymalna wysokość biurka wynosi 55 cm. W następnych latach lub wraz ze wzrostem dziecka (125-145 cm) wysokość biurka powinna wynosić około 75 cm. Biurka do pokoju dziecięcego nie muszą być wcale duże i szerokie. Dla mniejszych dzieci 50 cm głębokości może być zupełnie wystarczające. Wymiar ten należy dobrać do zasięgu ręki dziecka. Dziecko powinno być w stanie dosięgnąć wszystkich przedmiotów na biurku bez konieczności wstawania. Jeśli chodzi o szerokość, to dysponujemy tu pewną dowolnością. Najmniejsze, komfortowe biurka zaczynają się od 60 do 75 cm, mają one wtedy prawie kwadratowy kształt. Można też wybrać dłuższe, prostokątne biurka, które umożliwią przechowywanie materiałów szkolnych.
Dodatkowe funkcje
Na początku swojej nauki dzieci uczą się rysowania i pisania ręcznego. Niektóre biurka umożliwiają dostosowanie blatu do tych czynności poprzez nachylenie go o około 30 stopni. Jest to dodatkowa funkcja, z której można skorzystać, aby zapewnić dziecku maksymalną wygodę w czynnościach, które wykonuje. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla dzieci z trudnościami w motoryce małej.
Biurko dopasowane do wzrostu dziecka
Każdy rodzic chce zadbać o prawidłową postawę dziecka podczas nauki, ale jak to zrobić, gdy dziecko tak szybko rośnie? Przede wszystkim zadbajmy o prawidłową postawę dziecka w chwili, w której kupujemy mebel. Powinno ono siedzieć prosto, z nogami opartymi o ziemię, kolanami zgiętymi pod kątem prostym oraz z rękami swobodnie opartymi o blat, również pod kątem prostym. Można rozważyć zakup biurka i krzesła z regulacją wysokości, co pozwoli nam kontrolować postawę dziecka co kilka miesięcy. Innym rozwiązaniem jest kupienie prostego, funkcjonalnego biurka i wymiana go, gdy dziecko z niego wyrośnie.
Biurko z miejscem na komputer
Jeżeli nasze dziecko będzie pracowało z komputerem, należy zaplanować większą przestrzeń roboczą blatu. Monitor komputera powinien znajdować się minimum 50 cm od oczu dziecka. Warto zadbać o miejsce na książki, klawiaturę i myszkę i pomyśleć o wysuwanej półce na spodzie. Komputer stacjonarny dla dziecka wydaje się lepszym rozwiązaniem, ponieważ rodzic ma większą kontrolę nad ustawieniem monitora i zadbaniem o jego odpowiednią odległość od oczu.
Do selekcji biurka można umiejętnie włączyć dzieci, tak aby czuły one, że biurko jest przestrzenią dla nich. Rodzic może wybrać określone modele, które spełniają powyższe standardy, ale to dziecku pozostawić ostateczny wybór.