Jak zadbać o dietę kociego seniora? Wszystko, co warto wiedzieć!

Kiedy kot staje się seniorem? Cóż odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Otóż w dużej mierze zależy to od rasy, ale i samego zwierzaka. Jednak ten okres rozpoczyna się od 12 roku życia. Co nie oznacza wcale, że zwierzak przestaje być aktywnym. Może nadal broić, dużo się bawić i skakać po meblach. Ale od 12 roku życia warto wprowadzić mu już nieco inny sposób żywienia. Oczywiście zdarzają się koty, które są bardziej powolne, ale i niechętnie wskakują na szafę. Zatem najlepiej ustalić wiek od kiedy rozpoczyna się kocia starość właśnie na 12 lat i wtedy zadbać o specjalną dietę.

Małe symptomy świadczące o kociej starości

Prawidłowa dieta kota powinna opierać się przede wszystkim o białko zwierzęce. Nawet starszy kot powinien otrzymywać pełnowartościową karmę. Jednak, gdy pojawią się pewne symptomy, trzeba zakupić karmę dedykowaną seniorom. Kocią starość można całkiem łatwo zauważyć. Otóż zwierzak zaczyna chudnąć, oczywiście warto udać się do weterynarza, ale jeżeli kot ma już ponad 12 lat, to pewnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, iż zwierzę zdecydowanie gorzej zaczyna przyswajać składniki odżywcze z pożywienia. Tutaj chodzi przede wszystkim o białka i tłuszcz. Dochodzi też do gorszego funkcjonowania przewodu pokarmowego, w tym przede wszystkim wątroby i trzustki. Mogą też pojawić się częstsze wymioty czy biegunka. W takim przypadku warto pomyśleć o zmianie karmy. Wynika to także z faktu, że kot ma gorszy metabolizm i zwyczajnie wtedy tendencja do tycia się zwiększa. Rośnie dodatkowo ryzyko chorób nerek.

Dobra mokra karma to podstawa

Kot nie powinien być żywiony tylko i wyłącznie suchą karmą. A koci senior powinien być żywiony zasadniczo tylko mokrą karmą, z dodatkiem dobrze zbilansowanej suchej. Możecie kupić karmę typowo dla seniorów, ale też postawić na dobrej jakości produkt dla dorosłych kotów. W tym przypadku doskonale sprawdzi się Acana karma do kota. Karma dla kota dostępna jest w różnych wariantach smakowych, ale wyróżnia ją też bardzo dobry skład. Otóż jest pełna witamin i wartości odżywczych, dzięki temu nie musicie jej dodatkowo suplementować. Jeżeli więc Wasz kot senior nie zachowuje się jak typowy senior i nadal ma sporo energii, to warto zmniejszyć podaż suchej karmy na rzecz większej ilości mokrej. Natomiast suchą należy podawać jako przekąskę, szczególnie, gdy jej skład jest naprawdę dobry.

A gdy kot choruje?

Oczywiście nie każdy kot ma idealną starość, bo bardzo często wiele kocich seniorów zmaga się z różnymi problemami. Jeżeli pojawiają się biegunki i wymioty, to należy wprowadzić dedykowaną seniorom karmę. Ale warto też pomyśleć o zastosowaniu suplementacji. W tym przypadku warto dostarczyć witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na prawidłową pracę całego organizmu. Szczególnie niebezpieczne dla kocich seniorów są choroby nerek, dlatego warto suplementować DL-metioniną oraz ekstraktem z liści pokrzywy. Niezbędne są też przeciwutleniacze, które chronią organizm kota przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Jeżeli kot choruje na przewlekłą chorobę nerek, to konieczne jest wprowadzenie mu odpowiedniej diety. Na pewno kluczową rolę ma tutaj podawanie kotu karmy z obniżoną zawartością fosforu, a także suplementacji preparatami, które zawierają węglan wapnia i witaminę D. Właśnie one wiążą fosfor w przewodzie pokarmowym, a jak wiadomo, to właśnie fosfor jest bardzo szkodliwy.

Trochę spokoju nie zaszkodzi

Jeżeli Wasz kot nie chce się już bawić, nie biega za sznurkiem, a najchętniej tylko śpi, to należy to zaakceptować. Nie każda kocia starość jest pełna energii. Dlatego też widząc, że zwierzak odpoczywa, trzeba dać mu spokój. Musicie liczyć się także z tym, że niektóre koty starzejąc się, stają się nieco bardziej agresywne. Otóż mogą bez przyczyny na Was prychać i też siedzieć i patrzeć w jeden punkt. Także takie zachowanie jest normalne. Zamiast denerwować kota, lepiej pozwolić mu się wysypiać, a gdy będzie miał ochotę na głaskanie, to na pewno do Was przyjdzie.

Dieta kociego seniora zależy w dużej mierze od jego zdrowia. Ale są symptomy, które świadczą, że czas kupić karmę dla seniora i zmniejszyć ilość podawanej suchej karmy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij