Ciesz się mocą ziół jaką dają – poznaj sposoby na ich dobrą uprawę

Bez wątpienia zioła w ogrodzie pełnią wiele ról. Roztaczają piękny zapach, są źródłem dobrego smaku potraw i wielu cennych składników odżywczych. Wspomagają metabolizm czy zwalczają stany zapalne. Jeśli chcesz uprawiać zioła w swoim ogrodzie, musisz postawić na sprawdzone gatunki i dobrą uprawę. Zatem na co należy zwrócić uwagę i jakie zioła wybrać do ogródka?

Poznaj warunki potrzebne do zrównoważonego wzrostu ziół

Warto wiedzieć, że zioła nie potrzebują dużej ilości przestrzeni w ogrodzie, aby mogły wzrastać. Istotne znaczenie ma za to stanowisko, które powinno być słoneczne. Mniejsza ilość słońca sprawia, że wprawdzie zioła wyrastają wysoko, ale ich liście pozostają niewielkie i do tego pozbawione są aromatu, a to właśnie dla niego je uprawiamy. Oczywiście warto nadmienić, że są gatunki ziół, które mogą z powodzeniem rosnąć w półcieniu, a ponadto preferują więcej wilgoci. Są to te zioła, które w naturze rosną w klimacie umiarkowanym. Można wśród nich wymienić: mięte, lubczyk, melisę, koper i trybulę. Teren, gdzie rosną zioła musi być osłonięty, bo rośliny te nie znoszą przeciągów. Grządki mogą mieć od 0,25 – 2 m. Odstępy pomiędzy rzędami powinny wynosić 50 cm.

Jaka ziemia ogrodowa pod ogródek ziołowy będzie odpowiednia?

Warto wiedzieć, że zioła najlepsze warunki do rozwoju mają w glebach próchniczych. Ziemia do ogrodu pod zioła nie może być zbyt kwaśna. Zalecany jest odczyn powyżej 6 PH. Gdy jest niższy konieczne jest zwapniowanie gleby. Można w tym celu rozsypać kredę lub dolomit. Dla użyźnienia warto również rozłożyć kompost w ilości 5 kg/m2. Uprawa ziół jest trudna na ziemiach gliniastych są one zbite i gromadzą wodę, co prowadzi do gnicia roślin. Należy w miarę możliwości je rozluźniać i mieszać z piaskiem, a także dokonywać aeracji. Można również sadzić zioła na rabatach podwyższonych i wzmocnionych palisadami drewnianymi lub niskimi murkami. Należy pamiętać, że ziemia ogrodowa powinna być nie tylko spulchniona, ale również pozbawiona chwastów przed sadzeniem ziół. Ponadto jako strażnika odstraszającego szkodniki warto w ogrodzie ziołowym posadzić aksamitki.

Jak komponować zioła w ogrodzie?

Ważne jest nie tylko odpowiednie rozmieszczenie, ale również kompozycja ziół. Jakie gatunki warto sadzić obok siebie? Warto wiedzieć, że w części centralnej ogrodu ziołowego powinny znaleźć się zioła wysokie, a wraz ze zbliżaniem się do brzegu rabaty powinny być coraz niższe. Jeśli zioła ogranicza murek czy też żywopłot, to najwyższe zioła trzeba sadzić właśnie w tym miejscu. Warto zioła jednoroczne sadzić razem, co ułatwia pracę. Warto co roku zmieniać im miejsce. Niektóre zioła są bardziej ekspansywne i trzeba im zapewnić więcej miejsca. Należy tu wymienić chociażby: miętę, melisę, lebiodkę, rumianek czy też szałwię. Delikatnymi ziołami są rozmaryn, majeranek i bazylia, zatem można sadzić je w swoim sąsiedztwie. W przypadku ziół jednorocznych obok siebie można sadzić: koper, majeranek, rzeżuchę, trybulę i pietruszkę naciową. Z ziół wieloletnich można tworzyć kompozycje: szałwii i oregano albo szałwii, estragonu, tymianku, melisy i szczypiorku. Dużo miejsca dla siebie potrzebują: lubczyk, lawenda czy też ogórecznik lekarski. Zatem każde z nich trzeba sadzić osobno. Bylica piołun także należy do takich ziół. Warto wiedzieć, że chroni porzeczki przed rozwojem grzybów.

Jak pielęgnować zioła w ogrodzie?

W zasadzie pielęgnacja ziół nie jest bardzo wymagająca, dlatego ogród ziołowy jest idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. Jedyne o czym należy pamiętać to podlewanie ziół w ogrodzie w okresie suszy. Jak wiadomo nie lubią one zbyt dużo wody. Należy także pozbywać się chwastów. Dzięki temu ziołowa rabata będzie zachwycała swoją estetyką i pięknymi zapachami. Pamiętajcie, że jeżeli uprawiacie zioła w doniczce, to musicie podlewać je nawet codziennie, niewielką ilością wody. Zwróćcie uwagę na to, by zachowany był odpowiedni odpływ wody.

Ziołowy ogród może być naprawdę różnorodny. Przede wszystkim można pozyskiwać z niego cenne przyprawy, które można wykorzystać w kuchni. Ponadto przebywanie na łonie natury wśród rosnących ziół jest prawdziwą przyjemnością dla zmysłów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij