Ciesz się mocą ziół jaką dają – poznaj sposoby na ich dobrą uprawę
Bez wątpienia zioła w ogrodzie pełnią wiele ról. Roztaczają piękny zapach, są źródłem dobrego smaku potraw i wielu cennych składników odżywczych. Wspomagają metabolizm czy zwalczają stany zapalne. Jeśli chcesz uprawiać zioła w swoim ogrodzie, musisz postawić na sprawdzone gatunki i dobrą uprawę. Zatem na co należy zwrócić uwagę i jakie zioła wybrać do ogródka?
Poznaj warunki potrzebne do zrównoważonego wzrostu ziół
Warto wiedzieć, że zioła nie potrzebują dużej ilości przestrzeni w ogrodzie, aby mogły wzrastać. Istotne znaczenie ma za to stanowisko, które powinno być słoneczne. Mniejsza ilość słońca sprawia, że wprawdzie zioła wyrastają wysoko, ale ich liście pozostają niewielkie i do tego pozbawione są aromatu, a to właśnie dla niego je uprawiamy. Oczywiście warto nadmienić, że są gatunki ziół, które mogą z powodzeniem rosnąć w półcieniu, a ponadto preferują więcej wilgoci. Są to te zioła, które w naturze rosną w klimacie umiarkowanym. Można wśród nich wymienić: mięte, lubczyk, melisę, koper i trybulę. Teren, gdzie rosną zioła musi być osłonięty, bo rośliny te nie znoszą przeciągów. Grządki mogą mieć od 0,25 – 2 m. Odstępy pomiędzy rzędami powinny wynosić 50 cm.
Jaka ziemia ogrodowa pod ogródek ziołowy będzie odpowiednia?
Warto wiedzieć, że zioła najlepsze warunki do rozwoju mają w glebach próchniczych. Ziemia do ogrodu pod zioła nie może być zbyt kwaśna. Zalecany jest odczyn powyżej 6 PH. Gdy jest niższy konieczne jest zwapniowanie gleby. Można w tym celu rozsypać kredę lub dolomit. Dla użyźnienia warto również rozłożyć kompost w ilości 5 kg/m2. Uprawa ziół jest trudna na ziemiach gliniastych są one zbite i gromadzą wodę, co prowadzi do gnicia roślin. Należy w miarę możliwości je rozluźniać i mieszać z piaskiem, a także dokonywać aeracji. Można również sadzić zioła na rabatach podwyższonych i wzmocnionych palisadami drewnianymi lub niskimi murkami. Należy pamiętać, że ziemia ogrodowa powinna być nie tylko spulchniona, ale również pozbawiona chwastów przed sadzeniem ziół. Ponadto jako strażnika odstraszającego szkodniki warto w ogrodzie ziołowym posadzić aksamitki.
Jak komponować zioła w ogrodzie?
Ważne jest nie tylko odpowiednie rozmieszczenie, ale również kompozycja ziół. Jakie gatunki warto sadzić obok siebie? Warto wiedzieć, że w części centralnej ogrodu ziołowego powinny znaleźć się zioła wysokie, a wraz ze zbliżaniem się do brzegu rabaty powinny być coraz niższe. Jeśli zioła ogranicza murek czy też żywopłot, to najwyższe zioła trzeba sadzić właśnie w tym miejscu. Warto zioła jednoroczne sadzić razem, co ułatwia pracę. Warto co roku zmieniać im miejsce. Niektóre zioła są bardziej ekspansywne i trzeba im zapewnić więcej miejsca. Należy tu wymienić chociażby: miętę, melisę, lebiodkę, rumianek czy też szałwię. Delikatnymi ziołami są rozmaryn, majeranek i bazylia, zatem można sadzić je w swoim sąsiedztwie. W przypadku ziół jednorocznych obok siebie można sadzić: koper, majeranek, rzeżuchę, trybulę i pietruszkę naciową. Z ziół wieloletnich można tworzyć kompozycje: szałwii i oregano albo szałwii, estragonu, tymianku, melisy i szczypiorku. Dużo miejsca dla siebie potrzebują: lubczyk, lawenda czy też ogórecznik lekarski. Zatem każde z nich trzeba sadzić osobno. Bylica piołun także należy do takich ziół. Warto wiedzieć, że chroni porzeczki przed rozwojem grzybów.
Jak pielęgnować zioła w ogrodzie?
W zasadzie pielęgnacja ziół nie jest bardzo wymagająca, dlatego ogród ziołowy jest idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. Jedyne o czym należy pamiętać to podlewanie ziół w ogrodzie w okresie suszy. Jak wiadomo nie lubią one zbyt dużo wody. Należy także pozbywać się chwastów. Dzięki temu ziołowa rabata będzie zachwycała swoją estetyką i pięknymi zapachami. Pamiętajcie, że jeżeli uprawiacie zioła w doniczce, to musicie podlewać je nawet codziennie, niewielką ilością wody. Zwróćcie uwagę na to, by zachowany był odpowiedni odpływ wody.
Ziołowy ogród może być naprawdę różnorodny. Przede wszystkim można pozyskiwać z niego cenne przyprawy, które można wykorzystać w kuchni. Ponadto przebywanie na łonie natury wśród rosnących ziół jest prawdziwą przyjemnością dla zmysłów.