Terapia ostrych i przewlekłych zespołów bólowych – czym jest ból i skąd się bierze?

Wiele osób skarży się na ból różnego pochodzenia, ratując się za każdym razem lekami, które zazwyczaj niosą ze sobą przeróżne skutki uboczne. Na zasadzie – na jedno pomaga, a na drugie szkodzi. Aby pozbyć się bólu, można wykorzystać terapię ostrych i przewlekłych zespołów bólowych. Najczęściej jest się kierowanym przez lekarza na taką terapię. Mało kto wie , że samodzielnie także się można na nią zgłosić. Wówczas też szybka reakcja może zapobiec uciążliwym zespołom bólowym.

Czym jest ból?

Ból jest nieprzyjemnym doznaniem zmysłowym, a także emocjonalnym spowodowanym poprzez uraz lub chorobę. Wiąże się najczęściej z dyskomfortem, cierpieniem, niemiłymi odczuciami, które wyzwalają w człowieku różne zachowania oraz reakcje, mające pomóc w eliminacji, jak i zmniejszeniu intensywności bólu. Odbieranie bólu uwarunkowane jest genetycznie, czyli nie każdy go odbiera w ten sam sposób  i nie mieści się w tym samym przedziale bólowym. Aby pozbyć się bólu lub zmniejszyć jego działanie można zastosować rehabilitację, a dokładnie terapię ostrych i przewlekłych zespołów bólowych. Taką terapię oraz wiele innych z zakresu fizjoterapii można znaleźć w Przychodni Renort – Słuchając Ciała. Ma ona trzy lokalizacje w Warszawie: Bielany, Ursynów i Śródmieście.

Jakie skutki niesie ze sobą ból?

Jeśli nie zapanuje się nad bólem i stanie się przewlekły z pewnością wpłynie negatywnie na organizm człowieka, niosąc z sobą skutki, takie jak:

  • zaparcia, wymioty, nudności, zaburzenia w rytmie czuwania i snu oraz spowoduje ograniczenie aktywności fizycznej;
  • strach, depresja, lęki, rozdrażnienie, gniew, a nawet agresja;
  • wycofywanie się z życia rodzinnego, społecznego i zawodowego.

Rodzaje bólu

Ból można podzielić na kilka rodzajów:

  • ból ostry, najczęściej powstały po dokonaniu urazu, uderzenia lub infekcji. Jest to ból, przy którym pacjent najczęściej szuka pomocy medycznej;
  • ból przewlekły powstały w wyniku choroby, jak na przykład problemów zwyrodnieniowych, bólów stawów, trzustki, nadbrzusza i śródbrzusza;
  • ból przetrwały, to taki, gdzie po usunięciu przyczyny urazu trwa nadal.

Czy warto zgłosić się do fizjoterapeuty w bólu?

Fizjoterapeuta to specjalista pierwszego wyboru, pacjenci udają się do niego najczęściej jeśli dolegliwości pochodzą ze strony układu stawowego, mięśniowego lub kiedy towarzyszy stres wywołujący napięcie w całym ciele, a o to nietrudno. Wystarczy stres w pracy, by odczuć to w swoim ciele. Powszechnie wiadomo, że fizjoterapeuta poprzez swoje zabiegi znacznie poprawia komfort życia. Można się o tym przekonać udając się do Przychodni Renort, gdzie uzyskasz fachową pomoc.

Odpowiednio dobrana terapia manualna w połączeniu z fizykoterapią lub ćwiczeniami pomoże w zniesieniu dolegliwości bólowych oraz poprawi jakość życia. Przy tym holistyczne podejście do pacjenta pozwoli na odzyskanie zdrowia i formy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij