Słonecznik bulwiasty czyli topinambur – te właściwości warto znać
Od wieków bulwy topinamburu były wykorzystywane przez ludzi jako pożywienie. Później odkryto w tej roślinie różne właściwości lecznicze. Obecnie topinambur znów cieszy się popularnością. Jakie korzyści zdrowotne może on przynieść naszemu organizmowi?
Dowiedz się więcej o topinamburze
Topinambur (Helianthus Tuberosus L.), znany również jako ziemniak kanadyjski lub słonecznik jerozolimski, jest rośliną występującą w Ameryce Północnej. Do Europy został sprowadzony przez Krzysztofa Kolumba. Jest spokrewniony ze słonecznikiem i należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Ponieważ toleruje ekstremalne warunki pogodowe, takie jak bardzo niskie temperatury, może przetrwać w ziemi nawet 20 lat. Bulwa jest jadalną częścią rośliny. Zawiera duże ilości składników odżywczych, w tym inulinę, aminokwasy, białka, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminy z grupy B, makro i mikroelementy, takie jak żelazo, potas i wapń oraz selen.
Właściwości i zastosowanie topinamburu
Słonecznik bulwiasty wspomaga trawienie i przemianę materii oraz chroni przed chorobami układu krążenia. Zawarta w bulwach inulina jest tylko częściowo wchłaniana przez jelito cienkie. Wypełnia przewód pokarmowy i daje uczucie zadowolenia, zmniejsza apetyt, reguluje wypróżnienia. Topinambur polecany jest osobom, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Inulina jest również składnikiem odżywczym, który bifidobakterie, żyjące w przewodzie pokarmowym, wykorzystują do utrzymania zdrowej flory bakteryjnej. Składnik ten obniża również poziom cholesterolu LDL i LDL-cholesterolu, które są odpowiedzialne za miażdżycę, a także inne choroby układu krążenia. Reguluje ciśnienie krwi. Topinambur może wzmacniać układ odpornościowy i chronić przed infekcjami dróg moczowych. Zalecany jest w przypadku wyniszczenia organizmu i rekonwalescencji po przebytych chorobach. Chorzy na cukrzycę typu 2 również powinni sięgnąć po tę roślinę, gdyż obniża ona poziom cukru we krwi po spożyciu. Jest doskonałym źródłem wartości odżywczych i smakowych, dlatego warto dodać ją do codziennej diety.
Jak przyrządzić topinambur
Topinambur to świetny składnik kulinarny. Choć z wyglądu przypomina ziemniaka, jego bulwy są bogate w składniki odżywcze, które czynią go doskonałym składnikiem kulinarnym. Może być spożywany na surowo lub po obróbce termicznej. Istnieje wiele sposobów, na jakie topinambur można wykorzystać w codziennych posiłkach. Oto niektóre z nich:
Zamiennik ziemniaka
Jako alternatywę dla tradycyjnych ziemniaków, można ugotować bulwy słonecznika. Topinambur jest dwa razy trudniejszy do ugotowania niż ziemniaki.
Można z niego również przygotować chipsy ziemniaczane.
Krem
Ugotowany słonecznik wmieszać do bulionu warzywnego. Dopraw i zmiksuj wszystkie składniki blenderem, aż uzyskasz gładki krem.
Dostępne są również sałatki i inne surówki
Topinambur można spożywać na surowo, ale najlepiej usunąć z niego skórkę. Można z niego zrobić zdrową i pyszną sałatkę, krojąc cienkie plasterki słonecznika.