Czy warto uczyć seniorów korzystania z sieci?

Czy warto uczyć seniorów korzystania z sieci?

Korzystanie z sieci wydaje się większości z nas czymś oczywistym. A brak tej umiejętności określamy mianem analfabetyzmu wtórnego. Jednak nadal jest grupa osób, która tej umiejętności nie posiada i mamy tutaj na myśli seniorów. Niestety dane są przerażające, bo jak pokazują badania około 70% osób po 60-tym roku życia zupełnie nie korzysta z sieci. Pojawia się więc jakże uzasadnione pytanie: czy warto uczyć seniorów korzystania z Internetu?

Zalety korzystania z sieci

Oczywiście zalet korzystania z sieci jest wiele. Przede wszystkim jest to dostęp do informacji i to z całego świata. Ponadto właśnie poprzez sieć można płacić rachunki, a więc seniorzy nie muszą już stać w kolejkach, by je opłacić. Mogą też robić zakupy, które następnie zostaną dostarczone do domu. Mogą też kontaktować się z najbliższymi i rozmawiać z nimi na przysłowiowej kamerce. Do tego wszystkie dochodzi też dostęp do seriali z całego świata. W naszym zestawieniu zalet nie może zabraknąć niskiej ceny. Pomyślcie, że choćby Internet w Białymstoku kosztuje niewiele, a przy tym jest szybki. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że Internet daje wolność i niejako wpływa też na bezpieczeństwo, bo emerytura może być przelewana na konto, a nie przynoszona przez listonosza do domu. Seniorzy powinni więc uczyć się korzystania z sieci. Ale jak to zwykle bywa jest jedno i to duże „ ale”, którym jest zagrożenie.

Zagrożenia płynące z sieci

Choć programy antywirusowe są coraz lepsze i coraz mocniejsze, to jednak hakerzy także nie próżnują i można powiedzieć, że działają na całego. Ciągle wymyślają nowe wirusy, do tego jeszcze dochodzi phishing, ransomware, wyłudzenia danych do bankowości internetowej. Nawet osoby, które na co dzień korzystają z sieci są podatne na zagrożenia, a co dopiero seniorzy. Aktualnie metoda wyłudzania na wnuczka powoli przechodzi do lamusa, zaś popularna staje się metoda na lekarza, ale przestępcy działają też w sieci, gdzie seniorzy są jeszcze bardziej zagrożeni. Poprzez jeden błąd mogą stracić oszczędności całego życia. Dlatego nie wystarczy tylko nauczyć ich korzystania z sieci, ale trzeba też przestrzec przez niebezpieczeństwem, jakie czyha w Internecie. Jak więc zauważyliście nie tylko zalet korzystania z sieci jest sporo, bo tych wad także jest dużo. Tutaj trzeba się jednak zastanowić, czy z powodu potencjalnych zagrożeń należy zrezygnować z możliwości jakie daje Internet. Odpowiedź może być tylko jedna. Dlatego powinno się uczyć seniorów korzystania z sieci, ale należy również poinformować o niebezpieczeństwach, tyle tylko, że trzeba to zrobić w taki sposób, by ich nie zniechęcić.

seniorka przy komputerze

Nauka bezpiecznego korzystania z sieci

Każdy senior może szybko nauczyć się korzystania z Internetu. Przed wszystkim naukę należy rozpocząć od podstaw, czyli włączania Google. Potem należy powoli wytłumaczyć, gdzie należy wpisywać frazy. Na tym etapie trzeba też poinformować, że nie należy klikać w okienka, które wyświetlają informacje na temat wygranych. Oczywiście trzeba także przestrzec ich przed innymi zagrożeniami. Dopiero po nauce podstaw można przejść do bankowości internetowej. Najlepiej zlecać przelewy systematycznie. Zlecenia stałe są naprawdę wygodne, ale też są bezpieczniejsze. Ważne jest zainstalowanie na komputer dobrego programu antywirusowego. Pamiętajcie, że niezależnie, gdzie seniorzy mieszkają, czy jest to Poznań, Warszawa czy Białystok Internet w dobrej cenie można znaleźć. Przypominamy też, że nie musi być ultra szybki.

Nauka oparta na cierpliwości

Cierpliwość jest ważna. I podczas nauki rzeczywiście będzie niezbędna. Seniorzy mogą nie być zachwyceni nauką, ale jednak warto ich przekonać, że sieć daje duże możliwości i warto z niej korzystać. Zawsze też można zapisać seniora na Uniwersytet Trzeciego Wieku, gdzie często organizowane są darmowe kursy. Jeżeli starsza osoba nie jest jeszcze przekonana, to nauka w domu będzie lepszym rozwiązaniem. Seniorzy mogą czuć strach czy wstyd, że czegoś nie rozumieją. Dlatego wszystko należy tłumaczyć bardzo powoli. Nie można też denerwować się, gdy po raz kolejny trzeba powtórzyć, gdzie się włącza Google.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij