Styl napisany jakością, czyli dlaczego warto stawiać na jakość, a nie na cenę?
Mówi się często, że trzeba oszczędzać i warto oszczędzać. Ale czy tylko dlatego, aby mieć więcej pieniędzy? Pewnie część powie “tak”, ale prawda jest taka, że nie tylko z tego powodu. Tutaj pojawia się też pytanie, czy lepiej wybierać droższe czy tańsze rzeczy? I znowu odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo przecież wszystko zależy od jakości. Dlatego też pośród tych pytań i rozważań przygotowaliśmy wpis dotyczący stylu napisanego jakością (żeby lepiej brzmiało), czyli po prostu, dlaczego warto stawiać na jakość, a nie na cenę.
Cena może być wyższa, jeśli jakość produktu jest lepsza
Nie warto przepłacać, stąd też czasami człowiek się zastanawia do czego próżność ludzka jest zdolna, by wybierać torebki za 200 tys. złotych, gdy jednocześnie są ludzie i zwierzęta, którzy głodują. Owszem całego świata się nie uratuje, ale pomyślcie, że przeciętny człowiek stara się oszczędzać i robi to dla siebie, ale też dla planety, podczas, gdy inne osoby potrafią lekką ręką wydać grube pieniądze na dziwne rzeczy. Tyle mówi się o tym, aby rezygnować z latania samolotami bądź ograniczyć i rzeczywiście niektórzy się starają i chcą chronić planetę, podczas, gdy celebryci wynajmują prywatne samoloty czy je kupują. Aż można odnieść wrażenie, że niektórym wydaje się, że wszystko mogą, a zawartość konta jest dla nich jedyną wartością. Stąd po co się starać, skoro inni starać się nie chcą? Oczywiście dla siebie. Stąd też zawsze należy pamiętać, że oszczędność jest wskazana jeżeli idzie w parze z jakością, bo dzięki temu w ogólnym rozrachunku zdecydowanie mniej wydacie. Na pewno ma to dobre zastosowanie w przypadku skórzanego obuwia męskiego, które może służyć przez wiele lat, szczególnie jeżeli postawi się na modele, które wpisują się w klasykę i są ponadczasowe.
Lepsze służy dłużej
Jeżeli zapłacicie więcej i rzeczywiście produkt jest lepszej jakości, to warto. Ale też warto wtedy, gdy z tej rzeczy będziecie dłużej korzystać i po krótkim czasie nie wyląduje na dnie szafy. Jeżeli oddacie ją dla potrzebujących to jest ok, ale jeżeli rzucicie ją gdzieś, by potem zupełnie zapomnieć, to już ok nie jest. Dlatego można kupować droższe rzeczy, jeśli rzeczywiście są lepsze i będą Wam dłużej służyć lub gdy oddacie je innym osobom.
Jakość ma znaczenie i znaczenie powinno być zgodne z filozofią no waste
Kupujemy za dużo, marnujemy za dużo, wyrzucamy za dużo – można by tak wymieniać znowu dużo. Ale czy tak powinno być? Jasne, że nie, ale jednak jest. Zatem czas na zmiany. W tym przypadku warto wprowadzić zasadę, że każdy zakup powinien być w pełni przemyślany. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tego potrzebujemy i to rzeczywiście potrzebujemy. Pomyślcie tylko, że lepiej kupić jedną parę butów męskich niż kilka. Dzięki temu znowu robi się coś dobrego nie tylko dla swojego portfela, ale też takie zachowanie wpisuje się w filozofię no waste, czyli z danego przedmiotu należy korzystać aż się zniszczy, a jeżeli jest dobrej jakości, to posłuży przez wiele lat. Dlatego też w przypadku kupowania ubrań, lepiej zawsze stawiać na ponadczasową klasykę, niż wybierać ubrania, które są chwilowo modne, by za kilka miesięcy były totalny faux pas.
Gdy zakupy są humanitarne
Tyle się mówi o wykorzystywaniu dzieci czy osób dorosłych w biednych krajach, np. Bangladeszu. Tyle się mówi o zabijaniu zwierząt na futra. Ale nadal tylko się mówi, bo efektów i rezultatów nie widać. Dlatego też choć nie uratuje się całego świata warto uratować choć jedną istotę. Warto zrezygnować z kupowania odzieży, która nie jest szyta w krajach europejskich, gdzie osoby otrzymują normalne wynagrodzenie. Do tego rezygnacja z futer wydaje się oczywistością, bo futro wygląda dobrze tylko na właścicielu, czyli zwierzęciu. Do tego zakup ekologicznych jaj z kur z wolnego wybiegu, to obowiązek, podobnie jak rezygnacja z mleka bądź też zmniejszenie ilości spożywanego mleka. Do tego punktem minimum powinno być niespożywanie cieląt, jagniąt czy kur brojlerów, czy dzieci ssaków czy ptaków.
Każdy z nas ma obowiązek wobec innych ludzi, zwierząt czy przyrody. Tutaj doskonale pasuje cytat pochodzący z piosenki „Is this the world we created” zespołu Queen: “Just look at all those hungry mouths we have to feed,Take a look at all the suffering we breed,So many lonely faces scattered all around Searching for what they need Is this the world we created? What did we do it for? („Pomyśl tylko o tych wszystkich głodnych buziach, które musimy nakarmić. Spójrz na cierpiących, którzy przychodzą na świat Tyle samotnych twarzy rozsianych wokół szuka pomocy. Czy to jest świat, który stworzyliśmy? Po co to zrobiliśmy?”)